Коронавірус удома: інструкці, що робити хворому та його рідним?

04.04.2020

Центри контролю та профілактики захворювань США (CDC) розробили ряд рекомендації, що робити хворому на коронавірус та його сімї.

1. Якщо ви захворіли: залишайтеся вдома

Більшість людей мають легку форму хвороби і можуть відновитися вдома без втручання медиків. Не виходьте зайвий раз і не відвідуйте громадські місця.Тримайте контакт зі своїм лікарем. На випадок ускладненого дихання чи інших симптомів невідкладного стану переконайтеся, що допомога буде.

Уникайте громадського транспорту, прокату велосипедів чи таксі.

2. Відділіть себе від інших в домі, наскільки це можливо

Домашня ізоляція — важливий крок у попередженні хвороби. Якщо можливо, залишайтесь в окремій “кімнаті для хворого”. І подалі від інших у домі. 

3. Перед тим, як їхати до лікаря, зателефонуйте йому

Багато візитів до лікаря можна вирішити телефоном або іншими засобами телемедицини. Наприклад, через мобільний додаток MedCard24 можна онлайн записатися до лікаря і пройти дистанційне телемедичне консультування.

Зателефонуйте у медичний заклад або зробіть онлайн запис на прийом до лікаря, вказавши, що можете мати COVID-19. Це допоможе медикам захистити себе та інших пацієнтів.

4. Якщо ви захворіли, одягайте маску, не наражайте інших

Якщо доглядаєте за хворим на новий коронавірус, і хворий не може одягнути маску — дихати важко, наприклад, тоді вам слід одягати маску, перебуваючи з людиною поруч. Відвідувачів, крім інших доглядачів, впускати до хворого не рекомендують. 

5. Чхаєте чи кашляєте — прикривайтесь

Прикривайте рот і ніс хустинкою, коли кашляєте або чхаєте. Викидайте використані серветки у сміттєве відро з мішком всередині. Одразу вимийте після цього руки з милом та водою впродовж хоча б 20 секунд. Якщо мило та вода вам недоступні, очистіть руки антисептиком для рук на основі спирту (хоча б 60%).

6. Часто мийте руки

З милом і водою хоча б 20 секунд. Це особливо важливо після того, як ви видули носа, покашляли чи витерли нежить. Також важливо вимивати добре руки до і після їжі та її приготування.

Якщо мило і вода недоступні, використовуйте антисептик зі вмістом спирту не менше 60%. Покривайте усю поверхню рук і потріть їх одна об одну, щоб висохли.

Також уникайте торкатися очей, носа і рота немитими руками.

7. Уникайте спільного користування домашніми речами

Не діліться з іншими тарілками, склянками, чашками, виделками і ложками, рушниками та постіллю з іншими людьми у домі. Добре мийте ці предмети після того, як ними скористались, мийним засобом і водою, або покладіть в посудомийну машину.

8. Щодня очищуйте поверхні, яких часто торкаєтесь

Особливо в “зоні ізоляції” та ванній. Ретельно чистіть поверхні у ванній та своїй “зоні ізоляції” самотужки. 

А людині, яка за вами доглядає, дозвольте почистити та продезінфікувати інші поверхні у домі, до яких часто торкаються: телефони, пульти, стільниці, дверні ручки, вимикачі, світильники у ванній, туалети, клавіатури, столики біля ліжок.

9. Відстежуйте свої симптоми

Поширені симптоми COVID-19 включають лихоманку та сухий кашель. Утруднене дихання є більш серйозним симптомом, який означає, що вам потрібна допомога лікарів. У такому заразі зателефонуйте своєму лікарю або в швидку, вони підкажуть, що робити далі.

Якщо потрібно в лікарню, одягніть маску до того, як зайдете в приміщення. Якщо нема маски, прикривайтеся, коли кашляєте або чхаєте. Спробуйте бути на відстані хоча б 2 м від інших. Це допоможе захистити їх.

Симптомами, коли потрібна невідкладна допомога, є: 

  • важкість дихання;
  • постійний біль чи тиск у грудях;
  • ваша поведінка змінюється, ви ще більше дезорієнтовані;
  • посинілі губи або лице.

10. Як вийти з домашньої ізоляції правильно

Якщо вам не робили тест, щоб визначити, чи ви досі заразні, ви можете виходити з дому за цих трьох умов:

  1. У вас понад 72 години не було лихоманки, три повних дні без використання жарознижувальних препаратів
  2. Інші симптоми теж минають: наприклад, кашель зменшився і дихання покращилось
  3. Минуло мінімум 7 днів з моменту, коли з’явилися симптоми.

ВАЖЛИВО: мають бути виконані усі три умови одночасно.