Огляд світового ринку телемедицини 2020: тенденції та виклики ринку

28.07.2020

Пропонуємо переклад стислого варіанту дослідження ринку телемедицини Telemedicine Market Share Report | Global 2020-2026 Industry Data (April 2020).

За оцінками, до 2026 року обсяг ринку телемедицини перевищить 175 млрд дол. США; згідно з дослідницьким звітом Global Market Insights, Inc. збільшення кількості хронічних захворювань у всьому світі буде сприяти зростанню попиту на телемедицину.

Телемедицина швидко трансформує галузь охорони здоров'я, і ​​в найближчі кілька років вона, як очікується, стане найбільш прийнятним і використовуваним методом діагностики і призначення лікарських препаратів. Поступ технологічних рішень, пов'язаних з мобільним зв'язком та Інтернетом, сприятиме розширенню ринку телемедицини. Однак основними факторами, які будуть негативно впливати на ринок, будуть проблеми безпеки і конфіденційності. 

Головні фактори росту та стримування

Позитивний вплив на фактори росту ринку телемедицини має розвиток технологій смартфонів. Досягнення в області мобільних телефонів зробили камери високої роздільної здатності на телефонах повсюдним явищем. Це підвищило доступність телемедицини для пацієнтів.

Зрозуміло, що можливості застосування онлайн-консультацій обмежені нестабільністю підключення до Інтернету у віддалених регіонах та населених пунктах, за межами великих міст. Загалом, для телемедицини використання відеозв'язку потрібно не завжди — іноді вистачає і простого телефонного дзвінка. Проте навіть 3G-покриття є не скрізь. Так само і в Україні. 

У березні 2019 року було проведене онлайн-анкетування лікарів первинної ланки, які працюють у невеликих населених пунктах у 5 областях України. Результати опитування спростували поширену тезу, що впровадження телемедицини є неможливим в Україні, особливо в сільській місцевості, через погане забезпечення комп’ютерами і недоступність інтернету. Насправді, за свідченнями лікарів, 94% з них мають персональний комп’ютер на своєму робочому місці, а 90% — мають доступ в інтернет з комп’ютера на своєму робочому місці постійно або більшу частину часу.

 

Натомість міркування безпеки і конфіденційності щодо зберігання даних про пацієнтів будуть перешкоджати розширенню ринку в короткостроковій перспективі.

Окремий пункт — недостатня поінформованість про телемедичні послуги серед населення, що може обмежити зростання галузі.

    Фактори зростання:

      Підводні камені та виклики:

 • Поширені випадки зараження COVID-19 по всьому світу
 • Збільшення поширеності хронічних захворювань
 • Зростає кількість користувачів смартфонів
 • Технологічні досягнення в галузі мобільних телефонів та Інтернету
 • Більша потреба в економії витрат на надання медичної допомоги
 • Тривалий час очікування в лікарнях для лікування хвороб
 • Сприятливі урядові ініціативи
 • Питання безпеки та конфіденційності
 • Відсутність знань та довіри в країнах, що розвиваються

Сегментація ринку телемедицини

Основні сегменти за типом послуг:

 • Телеконсультації — 40%
 • Телемоніторинг — 35%
 • Телеосвіта і тренінги — 21%
 • Інші — 4%

Сегменти за видом допомоги:

 • Телелікарні (telehospital) — 81,4%
 • Домашня телемедицина — 19,6%

Основні сегменти за спеціалізацією

 • Телекардіологія — 22% 
 • Психічне здоров'я — 15%
 • Неврологія — 15%
 • Геріатрія — 12%
 • Ортопедія — 5%
 • Дерматологія — 5%
 • Інші

Сегменти за типом доставки:

 • Веб- / Мобільний (телефоном, відеозв’язок)

 • Колл-центри

Пандемія COVID-19 розширює ринок телемедицини

На розвиток ринку телемедицини серйозний вплив чинить пандемія COVID-19. Держави застосовують тактики соціального дистанціювання та ізоляції, щоб зменшити поширення вірусу. У зв'язку з цим деякі пацієнти не змогли очно отримати доступ до медичного обслуговування. Таким чином, збільшується кількість телеконсультацій. У міру того, як все більше людей переймає телемедицину, це буде стимулювати розширення ринку. Очікується також, що підвищиться обізнаність про переваги телемедицини, що сприятиме зростанню ринку електронної охорони здоров'я у цілому.

Телеконсультації 

На частку телеконсалтингових послуг припало більше 40% ринку в 2019 році, і очікується, що в період з 2020 по 2026 рік вони будуть демонструвати значне зростання. Це пояснюється великою кількістю людей, які перебувають на домашньому карантині. Оскільки люди не можуть відвідувати лікарів особисто, вони вважають за краще користуватися послугами телеконсультацій і віртуальних візитів для отримання медичних послуг.

Телемоніторинг 

Епідемія COVID-19 викликала зростання сегмента телемоніторингу.

Телемоніторинг передбачає використання приладів для спостереження за пацієнтом з метою передачі параметрів пацієнта лікареві, що за ним доглядає. Це дозволяє вчасно діагностувати захворювання або реагувати на стани, що є небезпечними для життя. Завдяки збільшенню геріатричного населення (людей похилого віку) і тривалості життя останніми роками значно зріс попит на телемоніторинг серед пацієнтів. Недивно, адже серед геріатричних хворих спостерігається більш висока частота захворювань, що вимагає телемоніторингу. 

У зв'язку з тим, що все більше число країн вводять локдаун, стає важче консультуватися з лікарями очно. Таким чином, маємо тенденцію — посилення дистанційних спостережень за пацієнтами на предмет наявності у них несприятливих симптомів.


Домашня телемедицина 

Критична потреба у протидії поширенню інфекції COVID-19 буде сприяти розвитку сегмента домашньої телемедицини.

Телемедицина може надаватися як в лікарнях, так і на дому. У період з 2020 по 2026 рік сегмент домашньої телемедицини продемонструє стрімке зростання на 19,6%. Послуги домашньої телемедицини можуть ефективно використовуватися для моніторингу та надання допомоги пацієнтам, що страждають різними респіраторними і хронічними захворюваннями, за якими можна вести ефективний моніторинг без відвідування лікарні. Так, зокрема, такі послуги можуть служити основним інструментом для обмеження особистого контакту і поширення інфекційних захворювань дорогою до медзакладів. З економічної точки зору провадження послуг домашньої телемедицини також приносить користь пацієнту і знижує навантаження на лікарів.

Телемедицина для психічного здоров'я 

Психологічні наслідки пандемії COVID-19 приведуть до активізації телемедицини для охорони психічного здоров'я.

Частка сегмента "Психічне здоров'я" в 2019 році склала більше 15%. Пандемія COVID-19 зачіпає пацієнта як фізично, так і психічно. Масова істерика і паніка поширилися по всьому світу у зв'язку з ростом числа позитивних випадків захворювання COVID-19. Такі умови вимагають належного медичного обслуговування, яке може бути ефективно забезпечене за допомогою телемедицини.

Телемедична кардіологія

Кардіологічний сегмент зайняв більше 22% частки ринку електронної охорони здоров'я в 2019 році і, як очікується, буде демонструвати впевнене зростання в майбутньому. Експерти прогнозують, що зростання захворюваності серцево-судинними хворобами стимулюватиме попит на кардіологічну телемедицину. Крім того, сидячий спосіб життя і нездорові звички, такі як куріння і надмірне вживання алкоголю, все частіше викликає серцево-судинні захворювання. Але сьогодні прогрес в області телемоніторингу дозволяє здійснювати дистанційну діагностику серцевих захворювань в режимі реального часу за допомогою засобів телеметрії.


Веб- та мобільна телемедицина

Зростання телекомунікаційних мереж та інфраструктури сприятиме зростанню ринку веб- / мобільної телемедицини.

У 2019-2020 році на ринку домінують веб- / мобільні додатки, і очікується, що протягом всього прогнозованого періоду буде спостерігатися аналогічна тенденція.

У розрізі типу пацієнтів, 65% бажають проходити персональну консультацію за допомогою відео. Ці пацієнти переважно поділяються на дві групи: дорослі від 18 до 34 років та батьки дітей до 18 років.

Телемедичні колл-центри

Телемедичні колл-центри також демонструють позитивну тенденцію.

Наприклад, у США сегмент колл-центрів в 2019 році оцінювався майже в 18 млрд. дол. У колл-центрах телемедицини працюють медичні працівники, які приймають виклики пацієнтів в екстрених випадках. Усе більше лікарень починають впроваджувати телефон довіри для таких випадків. Це дозволяє розширити доступ до послуг охорони здоров'я для віддалених верств населення, що сприяє розширенню сегмента.

В Україні ж також діють колл-центри підтримки пацієнтів. Приміром, організований компанією Medstar Solutions колл-центр телемедичної платформи Telemed24.

Розмір ринку телемедичних програм

Ринок телемедицини набирає обертів. Прогнозується, що до 2025 року він перевищить 30,5 млрд. дол., як заявляє Global Market Insights. Таке зростання, майже на 19%, підтримується тим самим зростанням моделі надання послуг через Інтернет та мобільної телемедицини.