Історія розвитку телемедицини

28.04.2020

Зародження телемедицини відбулося у другій половині 19-го століття, а одна з перших опублікованих згадок з'явилася на початку 20-го століття, коли дані електрокардіограми були передані по телефонних дротах. Початок телемедицини в її сучасному розумінні було покладено в 1960-х роках минулого століття і значною мірою зумовлено розвитком військової і космічної техніки. 

Як приклади ранніх технологічних етапів в області телемедицини можна навести використання телебачення для проведення консультацій між фахівцями психіатричного інституту і лікарів загальної практики в державних психіатричних лікарнях, а також надання порад медичних фахівців з основного клінічного установи співробітникам медичного центру в аеропорту.

Основні етапи

У 1905 році в Швеції в була здійснена передача сигналу електрокардіограми по телефонних лініях зв'язку.

У 1922 році в університетському госпіталі Готтенбурга по радіоканалах проводилися медичні консультації моряків, які перебували в плаванні.

У 1959 році в США була проведена перша телевізійна консультація психіатричного хворого.

У 1959 році в Канаду було передано зображення флюорограми легень.

У 1965 році американський кардіохірург М. ДеБейкі, використовуючи супутниковий канал зв'язку, консультував хід операції на серці, що виконується в Женеві (Швейцарія).

Першими кроками «телемедицини» як «дистанційної діагностики» можна вважати телеметричний запис фізіологічних показників у перших космонавтів, а також перші надані їм медичні поради — як перші телеконсультації.

У 1988 році під час землетрусу у Вірменії були налагоджені телемости (аудіо-, відео та факсимільний зв'язок) між зонами лиха і провідними медичними центрами США під егідою радянсько-американської комісії з космічної біології та медицини.

Розвиток телемедицини в Україні

Початок розвитку телемедицини в Україні пов’язують з 1940-ми роками, а саме з дослідженнями, які проводилися в рамках космічних проектів. Після цього розвиток продовжувався, в основному, через передачі ЕКГ по різних каналах зв’язку та відеоконсультування. 

В 1994 році відбулися переговори з міжнародними фахівцями з впровадження телемедицини в Україні та здійснилися перші телеконсультації. 

З кінця 1990-х років розвивалася національна мережа теле-ЕКГ. 

В 2000 році створився перший в Україні телемедичний центр (в Донецькому НДІ травматології та ортопедії). Пізніше телемедицина почала впроваджуватися в клінічну роботу в ряді областей країни (телетравматологія і телеортопедія, теледерматологія, телерадіологія). Обласні телемедичні мережі функціонують з 2002 року. 

У 2006 році створилася національна громадська організація – Асоціація розвитку української телемедицини та електронної охорони здоров'я. 

В Україні у 2007 році створено Державний клінічний науково-практичний центр телемедицини МОЗ України – спеціалізований заклад охорони здоров'я, створений для впровадження та розвитку телемедицини в Україні. Згідно Статуту, він забезпечує надання висококваліфікованої комплексної консультативної медичної допомоги населенню із застосуванням телемедичних технологій.

Із 2009 року Державний центр телемедицини реалізує проект створення телемедичної мережі України, завдяки якій започатковано телемедичне консультування та обмін досвідом лікарів. 

У 2010 році (26.03.2010 р.) було прийнято наказ №261 «Про впровадження телемедицини в закладах охорони здоров’я», яким було затверджено ряд нормативних документів. Проте тоді зробити щось конкретне в плані реального запровадження телемедицини вдалося лише за підтримки бізнесу та благодійних організацій.

Наступний крок зроблено у жовтні 2015 року: МОЗ України видало Наказ №681 «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров’я», в якому було прописано Порядок організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, Положення про кабінет телемедицини закладу охорони здоров’я та форми первинної облікової документації.

Влітку 2017 року Україна почала перехід на електронну систему охорони здоров’я eHealth. А у листопаді 2017 року парламент ухвалив закон «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». У рамках закону планується розбудувати та модернізувати амбулаторії та ФАПи, забезпечити лікарів житлом і службовим транспортом, придбати діагностичне устаткування. Також закон передбачає активне впровадження телемедицини. 

Під час пілотного проекту по формуванню телемедичної мережі у сільських місцевостях Дніпропетровської, Кіровоградської, Полтавської, Рівненської та Харківської областей, який стартував на початку 2019 року, загальна кількість телеконсультацій станом на 10 жовтня 2019 року склала 3 287.

В рамках реалізації закону було закуплено багато пристроїв для дистанційного контролю деяких параметрів організму. Наприклад, наприкінці 2018 року Корюківська міськрада придбала для районного Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) мобільний діагностичний комплекс IDIS.

На сьогодні з 1 квітня 2020 року в Україні стартував черговий етап медичної реформи, який передбачає, що в умовах нової моделі фінансування почнуть працювати також заклади вторинної спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги. Іншими словами, як і у випадку з первинною ланкою, роботу цих закладів оплачуватиме НСЗУ, в залежності від кількості послуг, які вони нададуть пацієнту.

Телемедицина під час пандемії коронавірусу

Щоб запобігти поширенню коронавірусу COVID-19, МОЗ впровадило тимчасові норми, які є обов’язкові до виконання закладами охорони здоров’я, де зокрема згадується і телемедицина (Наказ від 23.03.2020 р. №698 «Тимчасові заходи у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2»).

У березні 2020 року активно почала працювати безкоштовна для пацієнтів телемедична платформа "лікар-пацієнт" Telemed24. Пацієнт може через мобільний додаток Medcard24 записатися на онлайн-консультацію з лікарем, що відбувається у форматі телефонного або відеозвязку. Платформа для онлайн-консультування пацієнтів Telemed24 передає дані до Електронної системи охорони здоров’я України (eHealth). 

Телемедична платформа Telemed24 дозволяє:

  • записати пацієнта на онлайн консультацію (навіть на телефонний дзвінок) до лікаря на конкретний час;
  • провести відео-чат, призначити лікування, виписати електронний рецепт, направити на діагностику, налаштувати календар спостереження за об’єктивними та суб’єктивними показниками здоров’я, а також зафіксувати в електронній медичній картці та передати епізод в eHealth;
  • дистанційно заключити декларацію з пацієнтом, якому необхідна медична допомога.

Щоб мінімізувати особистий контакт медиків та пацієнтів із симптомами ГРВІ та COVID-19, компанія Medstar Solutions запустила соціальну ініціативу «Збережи лікаря — обирай онлайн». У рамках проєкту закликають медиків виділяти дистанційному консультуванню пацієнтів через платформу Telemed24 кілька годин на день. Після верифікації пацієнта в eHealth, медичний працівник гарантовано отримує оплату на основі щомісячного звіту до НСЗУ Національна служба здоров'я України.