Дистанційний моніторинг – новий крок у клінічній діяльності лікарів

12.06.2020

У медицині існує чотири основні показники здоров’я — температура, пульс, дихання і артеріальний тиск, які є одними з найважливіших ознак життєдіяльності. Вимірювання цих показників дає медичним працівникам важливу інформацію про здоров'я пацієнта. Показники життєдіяльності, які не перебувають в межах норми можуть вказувати на наявність:

 • серйозного або незначного захворювання
 • хронічного захворювання
 • погіршення існуючого захворювання.

Моніторинг стану здоров’я із застосуванням телеметрії дозволяє здійснювати віддалений нагляд за динамікою одужання пацієнтів. Використання системи телеметричного моніторингу дозволяє персоналу лікарні надавати необхідний догляд для оцінки стану хворих, які вимагають клінічної уваги. Таким чином, лікарі або середній медичний персонал, незалежно від місця перебування пацієнта, може контролювати:

 • серцеву діяльність
 • насиченість крові киснем
 • функції дихання
 • рівень глюкози
 • артеріальний тиск та температуру тощо.

У США та розвинених країнах Європи для якісної організації моніторингу стану здоров’я створено окремий напрям діяльності середнього медичного персоналу - медичне сестринство телеметрії. Для цього фахівці отримують відповідну освіту та проходять спеціальну реєстрацію, отримуючи кваліфікацію сертифікованих медсестер прогресивного догляду. Ці сестри надають безпосередню допомогу гостро хворим дорослим пацієнтам незалежно від їх фізичного перебування (зокрема із застосуванням телеметрії).

 

Українські реалії

І хоч в Україні поки що немає настільки розвиненої інфраструктури для застосування дистанційного спостереження за хворими, впровадження телеметричних систем у повсякденну клінічну практику все ж поступово здійснюється. Віддалений контроль показників здоров’я реалізується за допомогою платформи для дистанційної діагностики з набором підключених пристроїв IDIS2GO, базова комплектація якого включає:

 • глюкометр,
 • аналізатор сечі,
 • спірометр,
 • інфрачервоний термометр,
 • пульсоксиметр,
 • 12-канальний електрокардіограф,
 • тонометр артеріального тиску
 • монітор пацієнта.

IDIS2GO

Так, штучний інтелект інтерпретує дані вимірювань, а медичний персонал використовує цю інформацію для визначення методів лікування та оцінки швидкості одужання пацієнтів. Здавалося б, це все далеко від українських реалій, але в нашій країні вже є чимало лікарів та медичних сестер, які успішно користуються можливостями віддаленої діагностики стану здоров’я.

Ми поспілкувались з лікарями майже 400 лікувальних закладів з більшості областей України. Виявилось, що передовими регіонами з впровадження дистанційного моніторингу є Харківська та Кіровоградська області. З опитаних 116 закладів Харківщини, майже в кожному застосовують віддалений контроль здоров’я пацієнтів з IDIS2GO щодня до 3 разів! А на Кіровоградщині взагалі — більше 8 разів на день в кожній амбулаторії!

“У нашому закладі телеметрична система призначена більше для забезпечення діагностичних функцій та періодичного нагляду в процесі лікування та реабілітації, спостереження за станом здоров’я пацієнтів із хронічними захворюваннями вдома. А користуються ним лікарі та середній медичний персонал. IDIS2GO дає більш розширену картину обстеження на даному рівні, що сприяє швидкому визначенню діагнозу та призначення лікування. Пацієнти сприймають обладнання схвально та задоволені таким обстеженням,” — запевняє Директор КП «Парафіївський ЦПМСД» Валентин Миколайович Бурч.

Опції IDIS2GO передбачають ще й проведення телемедичних консиліумів із фахівцями інших медичних закладів. Так, на Харківщині найчастіше консультуються з приводу патологій серцево-судинної системи, хронічних захворювань дихальної та ендокринної систем, неврологічних захворювань.

«Враження від системи IDIS2GO позитивне, обладнання якісне по своїм технічним характеристикам, дійсно треба радити колегам користуватися даним комплексом, особливо в період карантинних обмежень» — наголошує Васенко Ганна Володимирівна, директорка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Красноградського району».

 

COVID-19 та дистанційний моніторинг пацієнтів

Дистанційний моніторинг надав медичному персоналу більше можливостей під час пандемії COVID-19. Адже це сприяє виявленню респіраторних ускладнень у пацієнтів із підозрою на коронавірус, одночасно знижуючи шанси на зараження серед медиків.

У свою чергу, дистанційний моніторинг та консультування також переживають величезний сплеск популярності за останні кілька місяців. Використання даних телеметрії під час онлайн-прийому зокрема через платформу Telemed24 UA підвищують якість та своєчасніть надання медичної допомоги.

Величезне зростання затребуваності даної технології в Україні свідчить про те, що лікарі і пацієнти є відкритими до сучасних інструментів медицини. Наступний крок – більш детальне правове регулювання цього напрямку медичної допомоги.